Proč tvůrčí psaní

Jak se naučit psát? Jak se ve psaní zlepšit? Jak podpořit svou kreativitu? Jak se stát spisovatelem? Pokud jste si položili jednu z předešlých otázek, jste tu správně.

Nabízím vám služby, které vám mohou pomoci:

Na samém začátku doporučuji si nejdříve odpovědět na otázku PROČ PSÁT

Pokud je vaší motivací pro tvorbu úspěch, zapomeňte na psaní a vrhněte se na byznys. Psát se musí srdcem. Můžete se naučit teorii, ovládat všechny tvůrčí techniky, ale pokud nebudete mít tu správnou motivaci, nejspíš to stejně nikdy nebude úplně ono.

Pokud píšete, protože vás to baví, tak je to fajn. Těžko budete znát svůj vnitřní důvod v momentě, kdy píšete svou první básničku. Slova z vás potečou docela sama, nebudete psát pro někoho, jen pro sebe, pro svou radost, pro svou úlevu. Důvod, proč psát, zkrátka nejprve vyplývá z pouhého „chci“. Pokud později dostaví úspěch, alespoň v podobě chvály přátel či třeba jako cena v literární soutěži, bude to sladká odměna navíc. Důležité je, aby psaní bylo vaším koníčkem, na jehož hřbet pravidelně nasedáte, aby vás odnesl do světa fantazie. Určitě sníte rádi, a takže vás tyhle výlety pohltí a obohatí.

Poezie se nepíše proto, aby se rozebírala. Má povznášet, aniž by se o ní přemýšlelo, dojímat, aniž bychom chápali proč.

Nicholas Sparks (Zápisník jedné lásky)

Na druhou stranu napsat dobrou knihu a prodat dobrou knihu jsou dvě různé věci. K úspěchu nestačí jen umět psát, je třeba také chápat, co čtenáři chtějí číst, o co se zajímají, co a proč je baví. Je třeba se zajímat o propagaci, vyrazit na besedy. Být slyšet a být vidět.

Jak se tedy stát spisovatelem? Zde je pár rad úspěšných autorů, kteří jediní nám mohou dávat rady:

Arthur c. Clarke (Hlídka):

Jediná rada, kterou jsem kdy dokázal dát budoucím spisovatelům, je vtělena v tom noroticky známém předem připraveném dopise, který Archie, můj počítač, prská obratem diskety po všech, kdo mě s nadějí zavalují dopisy: “Čtěte aspoň jednu knihu denně a pište tolik, kolik dokážete. Studujte memoáry autorů, kteří vás zajímají. Korespondenční kurzy, spisovatelské školy apod. jsou patrně užitečné – ale všichni autoři, které znám, jsou samouci.”

Slovy Miky Waltariho (Markéta Hejkalová, Fin Mika Waltari) má spisovatel tyto vlastnosti a schopnosti:

Spisovatel:

  1. Musí mít fantazii.
  2. Musí dokázat vidět, promýšlet a chápat různé životní jevy, lidi a jejich činy.
  3. Musí se umět vžít do života, myšlenek a způsobu života nejrůznějších lidí.
  4. Musí umět oživit i na první pohled prázdné a nudné věci.
  5. Musí mít smysl pro styl.
  6. Musí být podle možností vzdělaný – ne nutně akademicky, ale musí mít široký rozhled.
  7. Musí toho vědět co možná nejvíc o co možná nejvíce oborech, musí mít zájem o všechny životní jevy.

Tvůrčí psaní učí, jak zacházet s dobrým námětem. Spisovatel není ani umělec, ani národní posel, ale prodavač slov.” (Milan Uhde)

Na webmagazinu Rozhledna najdete několik drahocenných rad v mé miniškole.

TOPlist

Share Button