Život si utváříme svými myšlenkami

Na začátku bylo slovo, říká známý biblický text, ale jde tu spíš o to, že na začátku byla myšlenka. Tou to všechno začíná, to je ten spouštěcí mechanismus, zdroj energie a příčina našeho jednání a chování. Je obrovská škoda, že stále podceňujeme sílu tohoto vnitřního pohonu. Naučili jsme se příliš důvěřovat hmotnému, spoléháme se na společenská pravidla, zákony, etiku, ale že jsme tvořeni myšlenkami a emocemi, na to stále zapomínáme.filozofie

Naše myšlenka, dobrá nebo zlá, přivádí nás do ráje nebo do pekla, ale to neděje se v nebi ani pod zemí, nýbrž zde, v tomto životě. (Mallory)

Přitom všechny důkazy jsou dennodenně pořád kolem nás. Jako bychom byli slepí. Vždyť přece víme, že všechno mnohem lépe funguje, když tomu věříme. Že každá činnost, kterou budu dělat, mi půjde mnohem lépe, jestliže ji budu chtít dělat. A jakmile začnu pochybovat? Vždycky se to nějak podělá. Proto umím přejet pomyslnou úzkou lávku na široké silnici, ale nikdy se netrefím na lávku přes potok. Proto mě náhle přestane bolet hlava, když se soustředím na něco zábavného a zapomenu, že mě má vlastně ta hlava bolet. Proto vztah, o kterém od začátku pochybuji, nakonec špatně dopadne. To všechno jsou důkazy, že se nám daří nebo nedaří podle toho, jak o tom přemýšlíme.

Jen to je ztraceno, čeho se sami vzdáváme. (Lessing)

Spousta filosofů, psychologů, koučů, duchovních učitelů i lékařů nám přitom pořád dokola opakuje, abychom se těmito vnitřními pochody řídili. Abychom vycházeli z toho základního principu, že život nám přinese to, v co budeme věřit. Autorka úspěšné a podle mě naprosto úžasné knihy Cesta k vnitřní síle Barbara Berger nám to vysvětluje takto: Dostanete to, co si myslíte, že dostanete. Ve svůj prospěch pak můžete zapracovat poměrně jednoduchým způsobem, používáním pozitivních afirmací, které při pravidelném opakování prostě chtě nechtě vstřebáte natolik, že je přijmete za své. Takovou afirmaci lze konkretizovat na určitou oblast života (např. jsem finančně zabezpečený, jsem zdravý), nebo může být více obecná. Jako např. mantra francouzského lékaře Emila Couéa: Každý den se v každém ohledu cítím stále lépe a lépe. Je to jednoduchá myšlenka, kterou když si necháte rozproudit řečištěm, nejenže vás báječně rozvolní, ale opravdu vám pomůže zase věřit. Snadněji se odpoutáte od starých bolestí, napojíte se na svou spokojenost, uvědomíte si, že jste v mnoha ohledech úspěšní již dnes. Je k tomu zapotřebí jedno: prožít to. A k tomu právě afirmace slouží.

Štěstí není událost života, ale schopnost člověka. (Brousson)

Dale Carnegie, autor jiné skvělé publikace Jak se zbavit starostí a začít žít, nám radí to samé, jen jinými slovy: Myslete a jednejte tak, jako byste už měli dobrou náladu, a budete ji mít! A i jeho kniha nás různými způsoby navádí k jednomu a tomu samému. Vše vychází zevnitř. Svůj život si utváříme svými myšlenkami. Své štěstí si nosíme v srdci. Okolnosti a události našeho života jsou pak často odrazem toho, co jsme si do života přitáhli svými pochybnostmi a škaštěstírohlídstvím. A pokud jsme konečně rozhodnuti něco ve svém životě změnit tím, že o tom začneme přemýšlet jinak? Neplánujme to do budoucna, udělejme to hned. Nepředstavujme si ve svých myšlenkách, že budeme jednou šťastnější, protože jinak strávíme celý život v čekárně. Řekněme svému nitru, že už jsme šťastní a řekněme mu také proč. A pokud to nedokážeme? Můžeme se to začít učit právě při čtení takových knih, které nás tou cestou provedou.

Žijeme stále pro budoucnost – věčné ladění, a koncert nezačíná nikdy. (Börne)

Doporučuji:

Carnegie Dale, Jak se zbavit starostí a začít žít

Berger Barbara, Cesta k vnitřní síle

Whiteman John, 9 dní ke štěstí a úspěchu

TOPlist

Share Button
Příspěvek byl publikován v rubrice Vitaminy pro duši se štítky a jeho autorem je Renata. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *