Zpřeházet to

Rekonstrukce textu je výborným tréninkem tvůrčího psaní, protože se při této práci s textem učíme správně chápat jeho strukturu, logiku, posloupnost.

Úkol při rekonstrukci v podstatě zní: vybrat libovolný text a pak ho přepracovat tak, aby nadále obsahoval většinu původních slov (v libovolných tvarech – je možné skloňovat, časovat), ovšem změní se pořadí slov. Můžete buď pouze zpřeházet pořadí vět, ale to příliš velký trénink nebude, nebo – což je daleko lepší a také pracnější – text uspořádat zcela jinak. Aby se to povedlo a jednalo se skutečně o tvůrčí práci, je povoleno:

– zcela vynechat, vyměnit či přidávat zájmena, předložky, spojky, citoslovce, v případě nutnosti i další druhy, ale nejvíce pozor u sloves a podstatných jmen, abyste už nevytvořili docela jiný text, zachováno by mělo být alespoň 75 % původních slov nebo jejich kmenů,

– měnit slova, je-li to nutné kvůli změněnému slovosledu, a to tak, že u nich zachováme kmen slova, tzn. že nejenže měníme pády, ale můžeme měnit i slovní druhy (břinkot – břinklo to).

Podmínkou je, aby obsah zůstal maximálně podobný tomu původnímu a měl totožný nebo takřka totožný význam.

Příklad původního textu k rekonstrukci:

Arnošt Lustig

Démanty noci… (z povídky Začátek a konec)stažený soubor

Oblohu začaly česat proudy reflektorů. Dunění houstlo. Nebe se chvělo, jako kdyby někde vysoko někdo po slupce oblohy, svrchu, přecházel a válel před sebou těžké petrolejové sudy.

Rekonstrukce:

Dunění chvělo nebem. Válelo před sebou těžké petrolejové sudy. Proudy reflektorů houstly. Jako kdyby někdo přecházel po slupce oblohy a začal ji svrchu česat. Někde vysoko…

 Zdroj fotografie obálky: databáze knih


TOPlist

Share Button
Příspěvek byl publikován v rubrice Praktické rady autorům se štítky a jeho autorem je Renata. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *