Kde publikovat?

Každého autora nejvíc ze všeho zajímá, kde může své texty publikovat. Dnes existuje díky internetu velice mnoho možností, 1) jak svou tvorbu čtenářům představit, 2) jak se zúčastnit literární soutěže, 3) jak najít nakladatele.

Zejména nesmělým a začínajícím autorům pro začátek doporučuji si založit vlastní blog nebo facebookový profil, kde můžete svou tvorbu prezentovat a přitom swebmagazin Rozhlednae tu setkáte nejrpve s reakcemi svých známých, kteří k vám budou i v kritice ohleduplnější než někteří „machrové“ zvenku. Pro získání první odvahy je to naprosto postačující. Pokud toužíte po něčem více otevřenějším světu, můžete se zaregistrovat na amatérských literárních serverech (např. v autorské části stránek www.webmagazin.cz nebo na www.liter.cz, pro otrlé povahy toužící po kritice se nabízí www.pismak.cz). Výhodou těchto skupinových stránek je, že zde vzájemně o svých dílech můžete diskutovat a autor se u toho nejen mnohé přiučí, ale také může získat spoustu známých s podobnými zájmy.

Další možností prezentace díla je účast v literární soutěži. Účastněte se jak soutěží celostátních, tak především těch regionálních, které organizuje vaše knihovna či město. Literární soutěž je velmi příjemný způsob, jak si vyzkoušet něco nového, jak si poměřit síly. Nezapoliterární soutěž chomutovský kalamářmínejte však na to, že se tu jedná o umělecký projev, který je jen těžko objektivně měřitelný, jeho hodnocení závisí na subjektivních vjemech porotců. Navíc záleží na síle konkurence. A tak první místo, které potěší, neznamená, že jste rozený spisovatel, stejně jako neúspěch neznamená, že váš příspěvek patří do koše. Ne že by výsledek neměl žádný význam, pro vás určitě má, je to totiž motivace k tvorbě i k vývoji. Je to důvod, proč se snažit být ještě lepší. Donutí vás to o svém příspěvku i zpětně přemýšlet: proč vyhrál nebo proč propadl, co mu chybělo, proč nezaujal. Když si přečtete i díla konkurenční, nejspíš tam odpověď najdete, i kdyby byla třeba taková, že líbivé téma chytilo více než vytříbený jazyk.

Jestliže byste své dílo chtěli publikovat v tištěné podobě, i tady máte několik možností. Můžete si vydat knihu či sbírku básní na vlastní náklady třeba prostřednictvím knihovničky. Samozřejmě můžete své texty nabízet do různých časopisů (pozor na zvolený typ časopisu, odmítnutí jsou často způsobena tím, že text se obsahově redakci nehodí, odmítnutí tak nedokazuje nízkou kvalitu vašeho díla). A pokud je vaše dílo dostatečně rozsáhlé a domníváte se, že i čtitelné (což nejprve nejlépe posoudí některý z vašich známých), neváhejte se obrátit na redakci vhodného nakladatelství. Jejich seznam najdete v tomto almanachu, a to včetně jejich zaměření (odborné, próza, tvorba pro děti, sci-fi, poezie). Obrňte se trpělivostí. Většinou je toto nabízení o veliké trpělivosti a neustálém oslovování znovu a znovu. Nečekejte, že vás budou nakladatelé na rukou nosit. Budete vlastně rádi, když vám alespoň někteří odpoví, a to i záporně. Velmi často se totiž stává, že nakladatelé díky obrovské denní poště na většinu nabídek vůbec nereagují. Pokud tedy budete mít na nakladatelství nejen e-mailový kontakt, ale i telefonický, zkuste se nejdřív zeptat, zda vůbec mají zájem si vaše dílo přečíst.

Zdroj obrázků: regionální literární soutěž Chomutovský kalamář, webmagazin Rozhledna

TOPlist

Share Button

1 komentář u „Kde publikovat?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *