Fenomén fejsbůk

 

O ksichtovníku jsem slyšela své. Je plný úchyláků a stupidních blondýn. Kdo sem jednou vleze, ten už nikdy nebude mít dovoleno odejít, zdejší mafie si ho vždycky najde. Facebook krade soukromí: v okamžiku registrace se počítač změní ve vysílací stanici, špiona, který vás fotí v nejhorších chvílích, aby záhy rozesílal vaše intimní fotografie po celém světě. Vše, co jste kdy dělali či psali na počítači, i kdyby to už bylo smazané, je náhle veřejným tajemstvím. Všechny soukromé zprávy si můžete následující den přečíst na idnes. Vaše jméno i s fotkou se zítra může objevit na seznamu teroristů hledaných FBI.

Přesto prý dokud nemáte na facebooku založený svůj profil, jako byste neexistovali. Kdo nemá facebook, není nikdo. Vir facebooku přitom už napadl úplně všechny generace. Mladí nechodí na flám, aby tam byli, ale aby měli hodně nových selfíček na fejs. Není už dokonce výjimkou, aby důchodce prosil svého vnuka: „Tohle potřebuju, abych si mohl prohlédnout staré fotografie z naší školy, víš. Prosím tě, nějak mi to na tom počítači udělej.“ A na papírku je napsáno: FEJSBŮK.

Facebook je svět ve světě. Moderní druh závislosti, nový způsob komunikace. Vložíte sem fotografii před „vlastním“ ferrarri. Jste tu muž nebo žena nebo Mickey Mouse. Když nemůžete sehnat děti k večeři, nevoláte z okna, ale hodíte na facebook fotku kastrolu, je to rychlejší.

Může vás to ale i štvát. Budete si kousat nehty, když si váš partner s úsměvem na rtech dvě hodiny bude dopisovat se svou bývalou, zatímco vaši společnou fotografii ze své timeline odstranil. Budete zuřit, když vás někdo tajně vyfotí, jak si na hajzlu mačkáte uhry, zatímco vám váš pes ojíždí palec u nohy, a pak to s vtipným komentářem hodí na svoji timeline.

Pořád nevím, jestli je facebook dobrý nebo zlý. Jo, je fajn vědět, že nejste jediný, komu občas hrabe. Ale vážně o tom musí vědět všichni protinožci, křováci, tuleni, vedoucí vaší dizertační práce i ten pěknej kluk, co rozváží poštu?

Zdroj foto: vlastní archiv, pixabay.com (autor Mediamodifier)

TOPlist

Share Button