Rým sem, rým tam

Rekonstrukce básně je velmi jednoduchá technika, kterou pilujeme náš poetický jemnocit. Rekonstrukce obecně znamená vzít původní text a přepracovat jej (s dodržením určitých podmínek a se zohledněním celkového obsahu textu, v tomto případě básně).

Jak postupovat: vyberte si libovolnou báseň a přepracujte ji tak, aby obsahovala většinu slov (80-90%). Pro zjednodušení můžete mít slova ve stejném tvaru, ovšem změní se jejich pořadí. Verše a tím pádem ani rýmy dodržet nemusíte, můžete báseň zcela přestavět nebo třeba jen přeházet řádky, což je snazší. Vždy ovšem platí, že báseň musí dávat smysl. Složitější rekonstrukcí pak je i změna a úprava slov se zachováním pravidla jejich kmene (např. za slovo hvězda můžete použít: hvězdě -hvězdář – hvězdičky – hvězdárna – hvězdný atd.)

Příklad rekonstrukce:

Petra Haasová

Náhodná vzpomínka… (část básně ze sbírky Sonáta)

sonáta

 

Že naší hvězdě zvoní hrana

zakřičí stránka nepopsaná.

Teď musíš napsat cokoli.

Už mě to ani nebolí.

 

 

Rekonstrukce:

Teď musíš napsat cokoli

Už nebolí mě to ani

Stránka nepopsaná křičí

A hvězdě hrana zvoní

 

Zdroj fotografie obálky 2. vydání knihy Sonáta: FB stránky autorky


TOPlist

Share Button

Namaluj strom a já ti řeknu, jaký jsi

Tak tohle heslo platí u psychologa. Přesné zadání zní: „Namaluj jakýkoli nejehličnatý strom.“ Podle toho, jestli nakreslíte strom i s titěrnými detaily, nebo načmáráte kontury a fláknete s tužkou na stůl, se pak psycholog rozhodne, jestli vás pustí domů se štemplem nebo vás rovnou umístí do svěrací kazajky.

Protože stromy já se nechávám inspirovat ráda, nečekala jsem na pozvání k odborníkovi a vysmahla jsem ten nápad rovnou na zeď. Teď mi to za zády trochu fouká, ale nevadí, vezmu si svetr a teplejší ponožky. S malovaným i literárním stromem je mi tu teď moc dobře.

kresba

Pokud byste se chtěli nechat i vy inspirovat stromem či jakýmkoliv jiným námětem, rozhodně neváhejte a pusťte se do toho. Strach je stejně zbytečný jako slepák, dělá jenom problémy. V nejhorším znovu vymalujete. A žádná sebedokonalejší nálepka na zeď vám rozhodně nebude dělat takovou radost jako vlastní výtvor. Výhodou navíc je, že můžete hýbat s proporcemi obrázku, což často znamená, že nemusíte hýbat s nábytkem.

Nejdříve si najděte vám sympatický námět na internetu nebo jinde. Kontury obrázku či vzoru pak nejprve tužkou přeneste na zeď, můžete tu dokonce i gumovat. Pokud si nevěříte natolik, abyste rovnou obrázek překreslili do velkého formátu, můžete si ho přenést pomocí mřížky, kterou na zdi jednoduše vytvoříte za pomoci silnější nitě a malířské lepící pásky. Někteří experti prý použili projektor, kterým si námět na zeď promítli a pak už jen vybarvili.

mřížka

Já jsem použila barvy ředitelné Primalexem, ale dají se koupit i barvy již namíchané, a to i v malých množstvích. V každé prodejně s malířskými potřebami vám jistě rádi poradí. Pozornost věnujte určitě štětcům, je dobré mít při ruce štětce různé velikosti a hlavně neroztřepené.

Přeji radost z tvůrčí aktivity! Garantuji vám, že při malování zapomenete na všechny problémy, které vás trápí. Mohli byste si ale přílišnou snahou překousnout jazyk, takže preventivně doporučuji hlasitě u práce zpívat. Vybékáte se a váš jazyk tak bude naprosto v bezpečí.


TOPlist

Share Button