Textová koláž

1283106455_195Textová koláž je technika výtvarně-literární a tříbí autorův cit pro práci s textem. Je to taková dobrá rozcvička před skutečným psaním.

Nejprve začněte výběrem tématu, které by mělo mít širší charakter: on a ona, pravda, válka, inzeráty, to jsem já, moje rodina, domov, láska, příroda, ekologie, současnost,  násilí, politika, anonym, nebo třeba konkrétní historickou událost. Potom si připravte tyto pomůcky: velký papír nebo látku jako podklad, nůžky, lepidlo a dostatek časopisů, fotek či novin k vystříhání. Můžeme použít i psací a malířské potřeby. Nebo si vše vytvořit pouze elektronicky, s pomocí fotografií a počítačového programu.

Jak koláž vytvoříte, závisí jen na vás. Koláž může být vytvořena z pouze vystříhaných textů, které budou tvořit obrazec. Mohou to být vystříhané obrázky doplněné i jen jedním důležitým slovem, jehož jednotlivá písmena jsou libovolně rozeseta po papíru. Můžete použít jeden vámi namalovaný, nakreslený či narýsovaný obrázek jako podklad, který doplníte několika vystřiženými texty.

Přestože při této technice pracujete s minimem textu, neznamená to, že by to pro vás mělo menší přínos. I zde musíte nad textem přemýšlet, jen jinak. Pokud by přesto chyběla pro práci motivace, můžete si výrobu koláže zkonkrétnit tím, že ji budete vyrábět s nějakým komerčním záměrem, jako by se mělo jednat o propagaci daného tématu, např. o reklamu na ochranu přírody.

TOPlist

Share Button